Плач, істерики, нервові зриви, мінливість настрою і, зрештою, депресія. За стереотипним шаблоном, це психологічні проблеми, більше притаманні жінкам. І раніше це пояснювали гормонами. А секрет криється у ДНК! Вчені з Медичної школи Ікана на горі Сінай, Університету Піттсбурга та Південно-Західного університету штату Юта (США) дослідили, чому жінки страждають від клінічної депресії вдвічі частіше, ніж чоловіки. Науковці з’ясували, що у всьому винна генетика. Про це повідомляє видання Science Advances.
Дослідники ідентифікували помітні статеві відмінності в експресії довгих некодуючих РНК (lncRNA), класу регуляторних транскриптів, у тканині мозку. Експерти назвали їх для ідентифікації FEDORA. Спочатку вивчали наявність цього генетичного елементу у тканинах нещодавно померлих людей. Потім вдалися і до дослідів біоматеріалу живих людей.
Вчені порівнювали рівні експресії FEDORA у чоловіків і жінок – як у тих, хто страждав на депресію, так і у тих, у кого такого діагнозу не було. Важливою групою для дослідження генів були люди, яким призначали лікування від депресії кетаміном. З’ясувалося, що найвищий рівень FEDORA був у жінок, які страждали на хронічну депресію, а найнижчий — у жінок, які приймали кетамін.
Вчені також проводили дослідження і на живих пацієнтах. Для досліду брали зразки крові. Аналіз показав вищий рівень експресії FEDORA у жінок, які мають діагноз “депресія”, порівняно з тими, які не страждають на це захворювання, і чоловіками в цілому.
Пізніше експерименти продовжили на мишах. Цей етап вивчення показав, що генетично запрограмовані на експресію високих рівнів lncRNAs тварини мали вищі показники FEDORA, а також більше симптомів тривоги та депресії.
Фото Getty images
Ми любимо тексти без помилок. Але часом вони трапляються. Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
