ГО “Ерлайт”: як проходить реабілітація цивільних поранених?

ГО “Ерлайт”: як проходить реабілітація цивільних поранених?
Автор:

Поранені через бойові дії цивільні українці часто залишаються сам на сам зі своїм горем, почуваються безпорадними і розгубленими. Це люди, які зазнали не тільки серйозних фізичних каліцтв, але й мають глибокі психологічні травми. Тому потребують підтримки, щоб адаптуватися до нових реалій. Наступним і обов’язковим кроком після довготривалого лікування має стати комплексна реабілітація.

Громадська організація “Ерлайт”, яка опікується пораненими цивільними, в травні цього року, розпочала проєкт під назвою: “Захист та реабілітація у Чернігівській, Сумській та Дніпропетровській областях, стале відновлення постраждалого внаслідок війни мирного населення України”, в рамках якого необхідну реабілітацію пройдуть 150 людей. Певна частина поранених, які звернулися на гарячу лінію організації, вже пройшли курс відновлення.

Реабілітація цивільних поранених на практиці

Досвідом участі у проєкті з нами поділилася Світлана Гетманська. У лютому минулого року вона та її чоловік Роман отримали серйозні поранення під час ворожого обстрілу міста Краматорськ Донецької області. Жінці уламок потрапив у стегно правої ноги, пройшовши через кістку навиліт. А чоловік, який прикрив собою Світлану, отримав чисельні поранення — великі уламки в легенях та пошматовані м’язи гомілки лівої ноги. Подружжя перенесло чисельні операції — спочатку у місцевій травматології, далі — в лікарні Мечникова у Дніпрі, а потім в лікарні Святого Пантелеймона у Львові, куди потрапили завдяки “Лікарям без кордонів”.

Зараз у Світлани в стегні стоїть великий титановий штифт, вмонтований в кістку, з яким доведеться жити далі. Чоловікові дістали з легень уламки, а ось в нозі уламок залишається по сьогодні. На півроку йому встановлювали апарат зовнішньої фіксації і робили операції з пересадки шкіри.  І Світлана, і Роман тривалий час пересувались за допомогою крісла колісного, потім — ходунків, зараз — за допомогою тростини.  Реабілітація була для них була вкрай необхідної, жінка довго шукала можливість, адже оплачувати послуги з реабілітації власним коштом у родини просто немає змоги.

— Яким чином Ви дізналися про Громадську організацію “Ерлайт”?

Ми потребували подальшої реабілітації, але були розгублені і не знали, що робити. Тим паче, що мені встановили третю групу інвалідності як постраждалій внаслідок дії вибухонебезпечних предметів, а чоловіку, попри складні поранення — не встановили інвалідність взагалі. Я довго шукала інформацію в інтернеті і щодо можливості реабілітації і щодо того, як отримати статус людини з інвалідністю внаслідок війни, щоб нарешті мати належні соціальні гарантії від держави. Тим паче, що всі підтверджуючі документи в нас є. Але це було складно, і ось одна з пацієнток тієї самої лікарні у Львові, порадила мені підписатися на соціальні мережі ГО “Ерлайт”, мовляв там публікують важливу і корисну інформацію для людей, постраждалих від війни.

Там побачила інформацію щодо можливості безкоштовно пройти реабілітацію. Звернулась на гарячу лінію, щоб дізнатися про це більше. Координаторка гарячої лінії Людмила Михайлівна уважно вислухала нашу історію, розповіла детальніше про проєкт, запропонувала варіанти того, де можна проходити реабілітацію, пояснила які документи потрібно надати, і вже буквально за тиждень ми поїхали. 

— Розкажіть, будь ласка, де Ви проходили реабілітацію, які процедури вона включала?

Зважаючи на те, що наразі ми проживаємо у Дніпропетровській області у родичів, і є наразі маломобільними, із запропонованих варіантів ми обрали проходити реабілітацію на базі багатопрофільного лікувально-оздоровчого комплексу “Славутич” міста Верхньодніпровськ. Це буквально дві години електричкою від місця нашого проживання. Сама реабілітація тривала два тижні.  Нас дуже добре зустрів персонал закладу. Лікар нас уважно вислухав, подивися документи, призначив необхідні процедури. По-перше, і мені, і чоловікові прописали лікувальний масаж на всі 14 днів нашого перебування. Далі — басейн. Одна година на день. Це корисно для того, щоб розробляти ноги, а ще у воді зовсім не відчуваєш болю. Також було призначено лікування душем. Для чоловіка — душ Шарко, в мене — інший лікувальний душ, нагадував точковий масаж.

Крім того, спеціальні ванночки для ніг, адже ноги наливаються. Все це в комплексі дозволило розслабити м’язи та значно полегшити біль.Також була механотерапія: ЛФК, заняття на спеціальному велотренажері в супроводі з лікарями-реабілітологами. Ще серед призначених процедур і у мене, і в чоловіка, був електрофорез. Загалом процедури займали багато часу з ранку і до другої години дня, і ти постійно в такому русі, а у вільний час — є де погуляти, і що подивитися. І для розробки ноги добре, і в цілому.

Хочеться відмітити, що була змога не тільки фізично відновитися, але й покращити психоемоційний стан, що вкрай важливо. По-перше сама територія закладу пречудова, навколо природа, відчувався спокій, навіть покращився сон. Щодо самої реабілітації,то серед процедур також була ароматерапія. Це спеціальний кабінет, де можна подихати аромаоліями, послухати розслабляючу музику. Також хочеться окремо сказати про дбайливе ставлення медсестер та лікарів: регулярно запитували, як ми себе почуваємо, чи комфортно нам, відчувався індивідуальний підхід. І це попри те, що на той момент в закладі одночасно перебувало дуже багато людей. Це дуже цінно і дуже багато означає.

— Розкажіть, будь ласка, про умови перебування на реабілітації?

Щодо умов, то нас поселили у двокімнатному номері з сучасним ремонтом та всієї необхідною побутової технікою для комфортного перебування: кондиціонером, холодильником, чайником, мікрохвильовкою. Харчування збалансоване, меню різноманітне, багато овочів і фруктів. Смачно, по-домашньому. Все було на дуже високому рівні. 

І взагалі нам дуже повезло, що ми дізналися про ГО “Ерлайт”. Ми настільки задоволені, що поїхали туди. Щиро вдячні за можливість відновитися. Це була наша перша реабілітація. Знаєте з ногою стало краще, був сильний набряк, але після всіх процедур в комплексі стан покращився. І у чоловіка теж. І психологічно стало легше. Знаєте, знову ж таки мені мені дали групу інвалідності, а чоловікові — ні. І нам дуже важко прожити на мою пенсію по інвалідності. І через це чоловік знітився, закрився. До того ж його рідний брат зник безвісті на війні, і це все дуже для нас важко. Було відчуття покинутості, що ми нікому непотрібні. Але тепер ми знаємо, що є люди, які допомагають таким як ми, пораненим. І добре, що така організація є.

Зараз ми залишаємось на контакті з “Ерлайтом” щодо питання встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни. Мене проконсультують, щоб допомогти зібрати необхідні документи. В цей важкий час дуже мало таких організацій, які б не на словах, а на діях допомагали відповідно до реальних потреб. Дуже вдячні, що є люди з таким великим серцем.

Нагадуємо, що у межах проєкту постраждалі можуть отримати також такі види допомоги як:

  • консультативну допомогу при направленні на медичні послуги;
  • грошову підтримку на медичне обслуговування та харчування (якщо не отримували);
  • юридичні консультації та допомогу в захисті прав (підтвердження групи інвалідності та статусу “особа з інвалідністю внаслідок війни”). 

А також взяти участь у семінарах та тренінгах із розширення правових можливостей та з адаптаційної підтримки.

Для отримання допомоги в межах проєкту, Ви можете зателефонувати чи надіслати лист:

  • тел. гарячої лінії: +380962039502;
  • електронна пошта info@air-light.com.ua.

Проєкт реалізується за фінансової підтримки Українського гуманітарного фонду ООН UHF – Управління координації гуманітарних справ OCHA.

Читайте також: Статус інвалідності внаслідок війни: 9 кіл пекла Аліг’єрі в Україні.

Ми любимо тексти без помилок. Але часом вони трапляються. Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Публікації HUBZ Inform не є медичними матеріалами. Якщо у вас виникли проблеми зі станом здоров'я - вам потрібно негайно звернутись до лікаря.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: